Yeni Zelanda’da ‘hırsızlık’ ile suçlanan milletvekili istifa etti

Yeni Zelanda’da Yeşiller Partisi Milletvekili Golriz Ghahraman, hakkındaki ‘hırsızlık’ iddialarının ardından istifa etti. Ghahraman, psikolojik sorunlarına atıfta bulunarak ‘derinden pişmanlık duyduğu eylemlerinin tüm sorumluluğunu aldığını’ söyledi.

The Guardian’ın haberine göre, iki lüks mağazadan hırsızlık yapmak ile suçlanan vekil, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Akıl sağlığımın işimle bağlantılı stresten kötü etkilendiği benim için açık. Bu, beni tamamen karakterim dışında davranışlar sergilemeye itti. Eylemlerimi mazur göstermeye çalışmıyorum ama onları açıklamak istiyorum” dedi. İnsanların seçilmiş vekillerden ‘en yüksek davranış standartlarında’ hareket etmesini beklemekte haklı olduğunu söyleyen Ghahraman, özür dileyerek bundan sonra iyileşmeye odaklanacağını, dünyada olumlu değişim yapmak için başka yollar bulacağını söyledi.

POLİS, SORUŞTURMAYI DOĞRULAMIŞTI

Ghahraman’a ilişkin iddialar ilk olarak ‘Newstalk ZB Plus’ tarafından 10 Ocak’ta ortaya atılmıştı. Ghahraman, Scotties Boutique isimli lüks bir mağazada hırsızlık yapmak ile suçlanmıştı. Polis, hırsızlık iddiaları hakkında soruşturma yürütüldüğünü doğrulasa da soruşturmada adı geçen şüpheli hakkında kimlik bilgilerini paylaşmamıştı.

Ghahraman, 16 Ocak Salı günü yayınlanan açıklamasında, tıbbi bir değerlendirmenin ve bir akıl sağlığı uzmanı ile görüşmesinin ardından ‘iyi olmadığını anladığını’ söyledi. Daha önce yaşadığı ve tespit edilmeyen travmalara işaret eden vekil, “Bununla birlikte, akıl sağlığı sorunlarımın arkasına saklanmıyorum” ifadelerini kullandı. Ghahraman, mağazaya da bu süreçte gösterdikleri ‘kibarlık ve empati’ için teşekkür etti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Konuya ilişkin bugün bir açıklama yapan Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanları Marama Davidson ve James Shaw, Ghahraman’ın ‘insan hakları, bağımsız dış politika ve seçim reformu konularında parlamentonun önde gelen seslerinden biri olduğunu’ söyledi. Shaw, Ghahraman’ın parlamentoya girdiği günden bu yana kamuoyunun kötü muamelesine maruz kaldığını, cinsel ve fiziksel saldırı ve ölüm tehditleri aldığını anlattı.

2019 yılında, ölüm tehditleri almasının ardında Ghahraman’a bir koruma tahsis edilmişti. Shaw, “Eğer halihazırda oldukça stresli bir durumda, bu seviyede bir tehditle birlikte yaşıyorsanız, o zaman bunun sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

İran-Irak savaşından sonra İran’dan sığınma talep eden insan hakları avukatı Ghahraman, 2017 yılında Yeni Zelanda parlamentosuna seçilen ilk mülteci olmuştu. Ghahraman, 2020 yılında kendisine MS tanısı konduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir