Xiaomi 14 serisi benzersiz bir özelliğe sahip!

Xiaomi‘nin en son çıkardığı Xiaomi 14 serisi, sunduğu üst düzey özellikler ve teknik özellikler sayesinde büyük ilgi gördü. Ancak bu seride, pek çok kişi tarafından çok konuşulmayan bir sürpriz özellik bulunmaktadır: UltraSpace depolama genişletme.

Bu, Xiaomi’nin Xiaomi 14 serisinde kullandığı, telefonun orijinal kapasitesinin ötesinde depolama alanını artırmak için UFS depolama kullanarak yeni bir teknolojidir. Örneğin, 256GB Xiaomi 14 Pro satın alırsanız, bu yeni teknoloji sayesinde telefonunuzda toplam 264GB depolama alanınız olacak ve 8GB ekstra boş alanınız olacak.

Xiaomi, bu ekstra alanı oluşturabilmek için UFS hafıza çipinde Wear Leveling (WC), Garbage Collection (GC) ve Bad Block Mapping gibi görevler için ayrılmış depolama alanını kullanıyor. Aslında bir 256GB UFS hafıza çipinin gerçek kapasitesi 266GB’dan daha fazladır, bu da OP için 10GB’dan fazla alanın ayrıldığı anlamına gelir.

Xiaomi 14 serisi benzersiz bir özelliğe sahip!

Ancak Xiaomi mühendisleri, bu ekstra alanı performans veya güvenilirlikten ödün vermeden kullanabilecek bir yol buldular. Şirket, 256/512GB depolama modellerinde 8/16GB alanı serbest bırakacak şekilde sistemin (HyperOS) yazılımını yeniden yazdığını belirtiyor. Bu sayede, 256GB sürümü olan Xiaomi 14 Pro’nun depolaması 8GB genişleyerek 264GB olurken, 512GB sürümü olan Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro‘nun depolaması 16GB genişleyerek 528GB olmaktadır.

Bu, daha fazla uygulama, fotoğraf, video ve diğer verileri depolamak için kullanışlıdır. Ayrıca, bu teknoloji ekstra donanım gerektirmez, bu nedenle akıllı telefonun maliyetini artırmaz. Ancak Xiaomi’nin yeni UltraSpace depolama genişletme teknolojisi sadece Xiaomi 14 Pro‘nun 256GB modelinde ve Xiaomi 14 ile 14 Pro’nun 512GB modelinde mevcuttur.

Bu, Xiaomi 14‘ün 256GB modelinin neden aynı 8GB genişlemeyi almadığı ve 1TB varyantı için UltraSpace depolama genişlemesi hakkında hiçbir bilginin olmadığı gibi bazı soruları yanıtsız bırakmaktadır. Ancak UltraSpace depolama genişletmesi, kullanıcılara önemli avantajlar sunabilecek umut vaat eden bir teknolojidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx