Windows 11’de oturum açma yöntemi değişiyor!

Microsoft, Windows 11 üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında şirket, Windows Insider programına üye olanlara bir test yapısını yayınladı. Bu test kapsamında en dikkat çeken özellik ise parola girmeye gerek kalmadan uygulamalarda ve internet sitelerinde oturum açmak için kullanılan bir teknolojiyi desteklemesi oldu. İşte detaylar!

Windows 11’de parmak izi ve yüz taramasıyla oturum açmak mümkün olacak

Microsoft, Windows Insider programı üyelerine Windows 11’in 23486 numaralı bir test yapısını yayınladı. Bu test yapısında en dikkat çeken özellik uygulamalarda ve internet sitelerinde oturum açmak için parola girmeye gerek bırakmayan dongle teknolojisini desteklemesi oldu.

Windows Insider kullanıcıları, Windows Hello’yu kullanarak PIN kodu ile bir güvenlik anahtarı oluşturabiliyor. Söz konusu yeni özellik sayesinde ayrıca parmak izi ve yüz taraması tabanlı bir güvenlik anahtarı oluşturmak da mümkün olacak. Bu güvenlik anahtarı ise sonrasında uygulamalarda ve internet sitelerinde kimlik doğrulaması için kullanılabilecek.

Yeni özellikle birlikte bir kullanıcı bu özelliği destekleyen bir internet sitesine girerek yeni bir kimlik doğrulama yöntemi ayarlayabilir. Ardından da kimlik doğrulamam için tercih ettiği güvenlik anahtarını kullanabilir. Güvenlik anahtarına ulaşmak için de Hesaplar kısmından Güvenlik Anahtarları bölümünden ayarlama yapabilirsiniz.

Böylece hem güvenlik artıyor hem de girişlere fazlasıyla hız katıyor. Sürecin kullanımı için de internet siteleri ve uygulamalar tarafından tam anlamıyla desteklenmesi gerekiyor. Microsoft Edge tarayıcısı güvenlik anahtarlarını kullanarak temel internet kimlik doğrulama standardını uzun zamandır destekliyor.

Ancak Windows Hello’ya bu teknoloji için destek eklemek, kullanıcıların verilerinin işletim sistemi düzeyine yönetim yapması daha kolay olacak. Ayrıca güvenlik anahtarlarının kullanımı en güvenli doğrulama yöntemlerinden biri olarak yer alıyor.

Peki, siz Windows 11 oturum açma yöntemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx