Türklerin Sepetindeki Altcoin Birden Eridi: Sebebi Ne?

Jeopolitik belirsizliklerin arttığı ve altcoin dünyasında düşüş eğiliminin yeniden canlandığı bir haftada, XRP de benzerleri gibi önemli bir gerileme yaşadı. Altcoin, son yedi gün içinde yaklaşık 2,5 milyar dolar değer kaybederek piyasa değerinde önemli bir düşüşe tanık oldu. Eş zamanlı olarak fiyatı da %9’a yakın bir düşüşle darbe aldı.  İşte detaylar…

Altcoin XRP neden düştü?

Ripple, uzun bir süredir XRP fiyatının piyasadaki performansına müdahale etmediğini savunmakta. Ancak şirketin aylık XRP tahsisatının önemli bir kısmını emanet (escrow) hesabında satmama kararı soru işaretleri yaratmaya başladı.  Alter Diego adlı bir eleştirmen, X’te esas olarak emanet XRP satışı konusundaki endişelerini dile getirdi. Ripple’ın düzenleyici onayı almasına rağmen en az miktarda token sattığını ve bunun da şirketin dolaylı olarak XRP fiyatını desteklediği anlamına gelebileceğini savundu.  Yedi gün önce XRP 28,19 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Ancak, bu raporun hazırlandığı sırada 25,78 milyar dolara geriledi. Bu süreçte Ripple’ın escrow cüzdanının da kilitleri açıldı.

Kripto para izleme platformu CoinMarketCap’ten 11 Ekim’de alınan en son verilere göre bu, birkaç gün içinde piyasa değerinde 2,41 milyar dolarlık veya yaklaşık %8,55’lik şaşırtıcı bir kaybı temsil ediyor.  XRP’nin fiyat performansı piyasa değeri sıkıntılarını yansıtıyor. Son 24 saat içinde XRP token’ının değeri %3,06 oranında azaldı. Ayrıca, bir önceki haftaya göre %8,96’lık bir düşüş ve aylık grafiğinde %0,53’lük bir düşüş gördü. Şu anda, XRP en son verilere göre 0,48 dolardan işlem görüyor. Bu düşüş eğilimine çeşitli faktörler katkıda bulunmuştur. Özellikle, fiyat düşüşünün potansiyel katalizörlerinden biri, yukarıda bahsettiğimiz gibi, Ripple’ın 9 Ekim’de 60 milyon XRP’lik son hareketinden kaynaklanan yerelleştirilmiş satış baskıları olabilir. Bu tokenlar, bu ayki bir milyar XRP token kilidinin bir parçası olarak elde tutulan 200 milyondan çekilmekte.

Olumlu gelişmeler de var

Daha olumlu bir not olarak, Meksika’nın merkez bankası Banco de México, Ripple’ın likidite çözümü xRapid’i ABD doları (USD) ve Meksika pezosu (MXN) arasında önemli bir köprü olarak kullanmaya ilgi duyduğunu ifade etti. Bu stratejik hamle gelecekte XRP’nin fiyatını gençleştirme potansiyeline sahip. Buna ek olarak XRP, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden yasal savaşta herhangi bir olumlu gelişmeye olumlu yanıt verme eğilimi göstermiştir.

Bunun son örneklerinden biri, Yargıç Analisa Torres’in düzenleyicinin geçici temyiz başvurusu talebini reddederek Ripple’ın XRP satışının menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediğini onaylamasıydı. XRP bu zorlu piyasa ortamında ilerlerken, bu dinamiklerin performansını ve daha geniş kripto para ekosistemi içindeki rolünü nasıl şekillendirmeye devam edeceğini göreceğiz. Yatırımcılar ve meraklılar, kripto piyasalarında devam eden dalgalanmaların ortasında netlik arayışıyla önümüzdeki günlerdeki gelişmeleri dikkatle izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx