‘Silah’ düzenlemesi Meclis’e geliyor

Ayşegül Kahvecioğlu – İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bakanlığının 2024 bütçe teklifinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ruhsatsız silah kullanımıyla ilgili toleranslarının olmadığını vurgulayan Yerlikaya, “Ruhsatsız silahla ilgili cezayı artık gözden geçirmemiz lazım. Bununla ilgili hazırlığımız var, mutlaka ama mutlaka huzurlarınıza yakın zaman içerisinde önerimizle beraber geleceğiz” dedi. Yerlikaya, Kasım 2023 itibarıyla Türk vatandaşlığı kazanan Suriye uyruklu yabancı sayısının 237 bin 995 olduğunu, bunların 156 bin 987’sinin 18 yaşından büyük yani seçmen olarak oy kullanma hakkının bulunduğunu bildirdi. Yerlikaya, geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye’de doğan çocuklarının da geçici koruma altında olduğunu, kesinlikle vatandaşlığa alınmadıklarını vurguladı. Bakan Yerlikaya’nın diğer dikkat çeken açıklamaları şöyle: 

SINIRDAN GEÇEMİYORLAR: (Sınır güvenliği) ‘Biz önceden geçişte 4-5 denemede sınırdan, İran tarafından geçerken, 45 gün oldu, 30 kere denedik inancımız kalmadı, geçemiyoruz’ diyorlar. İzliyoruz biz de, dinliyoruz. Geçemiyorlar. Sadece İran, Irak, Suriye, Gürcistan değil, Bulgaristan ve Yunanistan sınırı da dâhil tüm sınırlarımızdan. Bulgaristan ve Yunanistan İçişleri Bakanlarına söyledim: ‘Size bir kişiyi göndermem, bir kişiyi bana geri ittiremezsiniz.’ 19 Eylül’de telefonda bunu söyledim, adamlar şaşırdılar, aradan zaman geçti, buraya geldiler, dediler ki: ‘Biz size teşekkür ediyoruz. Bir kişi bize geçmedi.’ Göçmen organizatörlerinden serbest bırakılanların hepsini takip ediyorum. Kahvehanelerde soruyoruz, herkese soruyoruz. Herkesin bildiğini bizim bilmememiz mümkün mü? 

BİN 788 AFGAN DAHA DEPORT EDİLECEK: 2023 yılı ilk on ay itibarıyla Afganistan’a düzenlenen 77 charter seferiyle 14 bin 386 tarifeli uçuşlarla 14 bin 348 olmak üzere toplam 28 bin 734 Afganistan vatandaşının ülkesine dönmesi sağlanmıştır. Ayrıca, önümüzdeki hafta 9 charter planlandı bin 788 Afgan vatandaşı daha deport edilecek. 

‘Cumartesi Anneleri için iyi niyetliyiz’

CUMARTESİ ANNELERİ MAĞDUR: (Cumartesi Anneleri’nin her hafta müdahaleye uğrayan eylemleri) Bizzat Bakan Yardımcımız Bülent Turan iki ay bu konuyla ilgili araştırma yaptı. Bu annelerin, Galatasaray Lisesi’nin önünde değil, alternatif 7, 8, 10 kaç tane önerimiz varsa… Onların temsilcileriyle geçen hafta bir araya geldiler, sağlıklı bir şekilde istişare ettiler. Bu hafta tekrar bir araya gelecekler. Cumartesi Anneleri’yle ilgili biz iyi niyetliyiz, onlar da zaten mağdur. Bu meseleyi uhuletle, suhuletle en güzel şekilde çözeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx