İran’ın, İsrail çıkışı sonrası ABD’den karşı hamle! Resmen ilan ettiler!

Son dakika ABD haberleri: İsrail, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunun ardından Gazze Şeridi’nde ABD ve çoğu AB ülkesinin de desteğiyle 2 milyona yakın Filistinliye katliam saldırılarını sürdürüyor.

ABD İKİNCİ UÇAK GEMİSİNİ YOLA ÇIKARDI

Bölgede gerilimin her geçen dakika artarken ABD’den yeni bir hamle geldi. Daha önce dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald Ford’u, İsrail’e destek güç olarak Doğu Akdeniz’e gönderen ABD, İran’ın BM aracılığıyla duyurduğu “Gazze’ye yönelik saldırılar devam ederse müdahale edeceğiz” çıkışının ardından USS Dwight D. Eisenhower isimli ikinci uçak gemisini de Doğu Akdeniz’e doğru yola çıkardığını açıkladı.

İRAN ‘MÜDAHALE EDERİZ’ DEMİŞTİ

ABD merkezli Axios haber sitesinde yer alan habere göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile bugün Beyrut’ta yaptığı görüşmede İsrail’in saldırıları devam ederse ve özellikle Gazze’ye kara saldırısı başlatılırsa İran’ın karşılık vermek zorunda kalacağını BM yetkilisine ilettiği öne sürüldü. Axios haber sitesi söz konusu iddiasını iki diplomatik kaynağına dayandırdı.

ABD DAHA ÖNCE DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAK GEMİSİNİ İSRAİL’E GÖNDERMİŞTİ

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin 8 Ekim’de yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ile yapılan görüşmelerin ardından Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarına yanıt olarak USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile beraberindeki görev grubunun İsrail’e destek amacıyla Doğu Akdeniz’e gönderildiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx