İlber Ortaylı Ataşehir’de ev kiralarının 25 bin lira olmasını değerlendirdi: “Vermem çünkü…”

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Cahille Sohbeti Kestim’e konuk oldu. Kafa TV’de yayınlanan programda İlber Ortaylı Türkiye’de artan ev fiyatları ve asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu.

Ataşehir’de bir evin kirasına 25 bin lira vermeyeceğinin altını çizen İlber Ortaylı şöyle konuştu:

“Ataşehir’de 25 bin lira olmuş ev kiraları… Vermem. Vermem çünkü öyle bir eve İtalya’da dahi ödemiyorsunuz. 25 bin lira kira ile Viyana’da Kaiser Franz Joseph zamanından (1830-1916) kalma böyle parlak semtler var, 4 metre tavanlı yerde oturursunuz, bu kadar açık. Verilmez. Senin 25 bin lira 26 bin lira dediğin yerler gözümüzün önünde aslında orta sınıf konutları… 120 metrekarelik 2 çocuklu bir aile için bunlar. Bu kadar fiyat verilmez pahalıdır.”

SANAYİDE İŞÇİ BULAMAYIZ TEPKİSİ

Ortaylı, ‘Sanayide çalıştıracak işçi bulamayız’ savunmasına da tepki gösterdi. İlber Ortaylı şunları ifade etti:

“Bir de öbür tarafa bakalım asgari ücretliler nerelerde yaşıyor? Başladı manzaralar işte, sokak kavgaları çıkmaya başladı, kiracı ev sahibi kavgaları var. Asgari ücret İstanbul’da zaten yasak olmalıdır. Bazı yerlerde asgari ücretin de altında işçi çalıştırıyorlar. Diyorlar ki ‘Efendim sanayide işçi bulamayız?’, seninki sanayici değil istismarhane… Bu tarz yerlerin zaten İstanbul’da olmaması gerekir. İstanbul artık Kocaeli’ne kadar uzandı. Mesela Dilovası gibi bir yerin olmaması gerekir. İnsanların tabiatın, hayvanların bitkilerin sağlığı için. bunun sağcılığı solculuğu yok orada herkes zehirleniyor.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir