Güney Asya’da Gerilim: Keşmir İçin Yıllardır Pakistan ile Savaşan Hindistan Eyaletin Özerkliğini Kaldırdı!

Keşmir bölgesi neredeyse 80 yıldır Hindistan ve Pakistan arasında çatışmalara neden oluyor. Hindistan’ın kontrolünde olan ancak Müslümanların çoğunlukta olduğu Cammu ve Keşmir’de ise siyasi tansiyon şu günlerde had safhada. Hindistan mahkemesi bölgenin özerkliğini kaldıran yasayı onadı. Haberin detayları içerikte!

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/kesmirin…

Dünyanın pek çok yerinde iki ülke arasında toprak anlaşmazlıkları var. Bunlardan biri de Hindistan ve Pakistan arasında çatışmaya neden olan Keşmir ve Cammu bölgesi.

Cammu ve Keşmir, Hindistan’ın Müslümanların çoğunlukta olan tek özerk bölgesi. 1947 yılında Hindistan ve Pakistan İngiliz sömürgesinden ayrıldığından beri bu bölge iki devlet arasında çatışmalara ve uluslararası gerginliğe sahne oluyor.

Geçtiğimiz günlerde iki bölge için çok tepki çekecek bir karar verildi. Hindistan, Cammu ve Keşmir eyaletinin özerklik statüsünü kaldırdı ve eyaleti doğrudan Hindistan merkezi yönetiminin kontrolü altına aldı.

Ayrıca Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cammu ve Keşmir’de en geç 30 Eylül 2024 tarihinde yerel seçimler yapılacağını duyurdu. Ancak alınan karar eyaletin siyasi liderlerini ve tabii Pakistan’ın tepkisini çekti.

BirGün gazetesinin haberine göre çoğunluğu Müslüman olan Keşmir eyaletindeki siyasi liderlerin evleri zincirlerle kilitlendi, eyalet içinde hareket etmeleri yasaklandı. Keşmirli siyasi liderler son durumla ilgili “Fiili olarak gözaltına alındık” açıklamasını yaptı.

Görevden alınan eski eyalet başbakanı Mehbooba Mufti’ye göre alınan karar hem eyalet için hem de Hindistan için idam haberinden farksız.

Hindu milliyetçisi Modi’ye göre ise bu tarihi bir karar. Modi, Cammu ve Keşmir’in özerkliğinin kaldırılması konusunda sosyal medyada yaptığı açıklamada “Bu karar daha güçlü ve daha birleşik bir Hindistan inşa etme yolunda ne kadar kararlı olduğumuzu gösteren bir kanıt” dedi.

Cammu ve Keşmir bölgesi Hindistan, Pakistan ve Çin’in sınırlarının kesiştiği noktada yer alıyor. Bölgede Müslüman nüfus çoğunlukta olduğu için Pakistan kendisine bağlanmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx