Diriliş Ertuğrul senaristi yazdı, TRT çekti: Osman Kavala filmi

TRT’nin ‘yerli ve milli Netflix’ olarak piyasaya sunduğu yeni dijital platformu “tabii”de yayınlanan Metamorfoz isimli dizi, yaklaşık 6 yıldır cezaevinde tutulan Osman Kavala’yı konu ediniyor.

Fragmanında Gezi olaylarına atıflar yapılan dizinin ilk bölümü yayınlandı. İlk bölümde babasının ölümü üzerine holdingin başına geçip “kapitalistleşen” solcu işadamı Teoman Bayramlı, bir Amerikan ajanına Türkiye Cumhuriyeti’ne ait çeşitli koordinat bilgilerini sızdırıyor, teknesinde kim olduğu belirtilmeyen ‘Komşusunun işgalinden Amerika sayesinde kurtulan’ bir Körfez ülkesi bakanıyla toplantı yapıyor.

Fransızcadan Türkçeye girmiş bir kelime olan ‘Metamorfoz’, başkalaşma ve değişim anlamına geliyor.

Bu ismin seçilme sebebi ise, dizide geçmişte solcu bir genç olan Osman Kavala’nın daha sonra nasıl ‘kapitalistleştiği’nin yani geçirdiği ‘başkalaşmanın’ işlenmeye çalışılmış olması.

Dizinin yönetmeni Murat Onbul; Tarkan, Mor ve Ötesi, Ozan Doğulu gibi birçok müzisyene yaptığı kliplerle tanınıyor. Onbul ayrıca bir dönem TRT’de yayınlanan Leyla ile Mecnun dizisinde de yönetmenlik yapan bir isim.

Dizinin senaristi ise Mustafa Burak Doğu. Doğu aynı zamanda Diriliş: Ertuğrul, Deliler Fatih’in Fermanı, Mavera: Hacı Ahmed Yesevi, Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı gibi son dönem popüler TRT yapımlarının da senaristi.

Dizinin başrolünde oynayan Can Nergis de dizideki görüntüsünde Osman Kavala’ya olan benzerliği ile dikkat çekiyor.

Dizi baştan sona Osman Kavala’nın hayat hikayesinin çarpıtılarak aktarılmasından ibaret olmasına rağmen ne başında ne sonunda ‘Gerçek kişi ve kurumlarla bir ilgisi bulunmamaktadır’ gibi bir cümle yer almıyor.

İlk bölümünün yayınlanmasının üzerinden 1 ayı aşkın süre geçmesine rağmen, tabii platformunda dizinin diğer bölümleri henüz yayınlanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir