AB, skandal Filistin kararından geri adım attı! Tüm dünya ayağa kalkmıştı!

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Filistin’e yapılan mali yardımları gözden geçirme kararı aldı.

‘FİLİSTİN’E YAPILAN MALİ YARDIM ACİL OLARAK GÖZDEN GEÇİRİLMEYE BAŞLANDI’

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Komisyon, Hamas’ın hafta sonu İsrail’e karşı gerçekleştirdiği saldırıları kesin bir şekilde kınıyor. Bu olayların ardından Komisyon bugün, AB’nin Filistin’e yaptığı mali yardımın acil olarak gözden geçirilmeye başlandığını duyuruyor. Mevcut güvenlik önlemlerine ek olarak, bu incelemenin amacı, hiçbir AB fonunun dolaylı olarak herhangi bir terör örgütünün İsrail’e karşı saldırı düzenlemesine olanak vermemesini sağlamaktır’’ ifadeleri kullanıldı.

AB, DESTEK PROGRAMLARINI GÖZDEN GEÇİRECEK

AB yardımlarının sahada yaşanacak gelişmelere göre yeniden şekilleneceği vurgulanan açıklamada, “Komisyon, sahadaki değişen koşullar ışığında, Filistin halkına ve Filistin yönetimine yönelik destek programlarının ayarlanması gerekip gerekmediğini de aynı şekilde inceleyecek. Komisyon bu incelemeyi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirecek ve gerekli her türlü takip eylemini üye devletler ve ortaklarla koordine edecektir” denildi.

İNSANİ YARDIMLAR İNCELEMENİN DIŞINDA BIRAKILDI

Filistin için öngörülmüş bir ödemenin bulunmaması nedeniyle AB Komisyonu tarafından başlatılan inceleme nedeniyle herhangi bir askıya alma durumu söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, incelemenin ise insani yardımları kapsamadığı aktarılarak, “Bu süreçte herhangi bir ödeme öngörülmediği için ödemelerin durdurulması da söz konusu olmayacak. Bu inceleme, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) kapsamında sağlanan insani yardımları kapsamamaktadır’’ denildi.

‘FİLİSTİN HALKINI CEZALANDIRMAK OLUR’

AB Komisyonu’nun kararına değinen AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB’nin Filistin’e mali yardımlarının kesilmesi taleplerine karşı çıktı. Borrell, “Avrupa Komisyonu tarafından duyurulan AB’nin Filistin’e yönelik yardımının gözden geçirilmesi, Komisyon’un basın açıklamasında da belirtildiği gibi vadesi gelen ödemeleri askıya almayacak. Tüm Filistin halkını cezalandıracak şekilde ödemelerin askıya alınması, AB’nin bölgedeki çıkarlarına zarar verecek ve teröristleri daha da cesaretlendirecektir’’ ifadelerini kullandı.

AB Komisyonunun Filistin’e yönelik mali yardımları yarın yapılacak olan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda gündeme gelmesi bekleniyor.

AB, NE KARARI VERMİŞTİ?

AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, sosyal medya hesabından İsrail-Filistin arasındaki savaşla ilgili skandal bir açıklamada bulunmuştu.

‘FİLİSTİN’E TÜM ÖDEMELER ASKIYA ALINDI’

İsrail’e saldırıların dönüm noktası olduğunu belirten Varhelyi, “bundan sonra işlerin eskisi gibi olmayacağını” belirterek,

Filistinlilerin en büyük bağışçısının AB olduğunu ifade eden Varhelyi, AB Komisyonunun toplam 691 milyon avroluk tüm kalkınma yardımlarını incelemeye aldığını bildirmişti.

Varhelyi, bu kapsamda tüm ödemelerin askıya alındığını, tüm projelerin gözden geçirileceğini, 2023’ü kapsayanlar dahil tüm yeni bütçe tekliflerinin ertelendiğini, yardımların tamamının kapsamlı değerlendirmeye alınacağını kaydetti.

Barış, hoşgörü ve birlikte yaşamanın temellerinin ele alınması gerektiğini ifade eden Varhelyi, nefreti kışkırtma, şiddet ve terörün yüceltilmesinin birçok zihni zehirlediğini, buna karşı harekete geçmeleri gerektiğini belirtti.

İSRAİL-FİLİSTİN ARASINDA NE OLMUŞTU?

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 560 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 900 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İsrail güçleri 7 Ekim’den bu yana Kudüs ve işgal altındaki Batı Şeria’da da 16 Filistinliyi öldürmüştü.

İsrail basınında, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 800’den fazla İsraillinin hayatını kaybettiği, 2 bin 400 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx