Mercedes 1 milyon aracını geri çağıracak

Dünyaca ünlü Alman araba üreticisi Mercedes-Benz, 2004-2015 yıllarında üretilen ML, GL ve R-Class serilerindeki (SUV) araçlarında “fren güçlendiricinin işlevinin” korozyondan etkilenebileceğini belirtti.

Araçlar çabucak geri çağrılmaya başlanacak

Mercedes-Benz’in yaptığı açıklamada, potansiyel olarak etkilenen araçların sahipleriyle irtibata geçilerek, araçların çabucak geri çağırmaya başlanacağı belirtildi.

Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne (KBA) nazaran, Mercedes-Benz, 70 bini Almanya’da olmak üzere dünya çapında 993 bin 407 aracını geri çağıracak.

“Ayak freni çalışamaz duruma gelebilir”

KBA’dan yapılan açıklamada, Mercedes-Benz’in kelam konusu araçlarında korozyonun en makûs durumda, fren pedalı ile fren sistemi ortasındaki temasın kesilmesine yol açabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Sonuç olarak, ayak freni çalışamaz duruma gelebilir.” tabiri kullanıldı.

Alman basınında yer alan haberlerde ise kelam konusu araçlarda yüksek korozyon durumunda bilhassa güçlü yahut sert bir frenlemenin fren servosunda mekanik hasara yol açmasının mümkün olabileceği, bu nedenle fren pedalı ile fren sistemi ortasındaki kontağın kopabileceği ve ayak freninin çalışmayabileceği belirtildi.

292 binden fazla aracı geri çağırmıştı

AA’nın haberine nazaran, Mercedes-Benz, 13 Mayıs’ta ABD’de 2006’dan 2012 model yıllarına kadar muhakkak ML, GL ve R-Class araçlarını ender durumlarda sert frenlemenin hidroforda mekanik hasara yol açabileceği ve araçların fren pedalıyla durdurulmasının mümkün olamayabileceği gerekçesiyle 292 binden fazla aracını geri çağırma kararı almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.