James Webb 500 milyon ışık yılı uzaklıktaki otomobil tekerini görüntüledi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu’ndan elde edilen en son imajları yayınladı.

James Webb Uzay Teleskobu’nun Cartwheel isimli galaksinin imgeleriyle birlikte galaksinin yıldız oluşumu ve merkezi kara deliği hakkında yeni detaylar ortaya çıkardığı belirtildi.

Sculptor takımyıldızında yer alan ve Dünya‘dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunduğu söz edilen Cartwheel Galaksisi’nin bir otomobil tekerleğine benzeyen görünümünün biri sarmal oburu daha küçük iki galaksinin yüksek süratli çarpışması halinde oluştuğu aktarıldı. Cartwheel İngilizce’de otomobil tekeri manasına geliyor.

NASA ve ESA tarafından yapılan ortak açıklamada, çarpışmanın en çok galaksinin biçimini ve yapısını etkilediği aktarılarak, parlak bir iç halka ve onu çevreleyen renkli bir halkanın çarpışmasıyla oluşan Cartwheel Galaksisi’nin çarpışmanın merkezinden dışarı gerçek genişlediği söz edildi.

James Webb daha evvel Carina Bulutsusu’nun üst noktasındaki kozmik dorukları görüntülemişti.

Açıklamada, parlak halkanın yüksek ölçüde sıcak toz içerdiği ve öbür genç yıldız kümelerine mesken sahipliği yaptığı belirtilirken, dış halkanın ise yaklaşık 440 milyon yıldır genişlediği aktarıldı. Dış halkanın genişledikçe gaza dönüşerek yeni yıldızların oluşumunu tetiklediği tabir edildi.

Açıklamada, Hubble Uzay Teleskobu da dahil olmak üzere öteki teleskoplar tarafından daha evvel Cartwheel Galaksisi’nin incelediğini lakin galaksinin görüşü engelleyen toz ölçüsü nedeniyle gereğince gizemi ortaya çıkaramadığını belirtilerek, James Webb Teleskobu’nun ise kızılötesi ışığı algılama yeteneğiyle, artık Cartwheel Galaksisi’ndeki yıldız oluşumu ve merkezindeki kara delikle ilgili yeni bilgileri ortaya çıkardığı aktarıldı.

Cartwheel Galaksisi için müşahedelerin hala “çok süreksiz bir aşamada” olduğu belirtilen açıklamada, “James Webb, bize Cartwheel’in şu anki durumunun bir anlık imgesini verirken, birebir vakitte bu galaksiye geçmişte ne olduğu ve gelecekte nasıl gelişeceği hakkında fikir veriyor” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.