İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanları Türkiye’ye geliyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal taarruzları sonrasında, NATO’ya katılmak istediklerini açıklayan İsveç ve Finlandiya, teröre verdikleri dayanak nedeniyle Türkiye’nin veto kararıyla karşı karşıya kalmışlardı.

Bahse ait geçtiğimiz hafta açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in terör örgütü PKK ve YPG’ye yaptığı yardımları hatırlatarak, bu iki ülkenin üyelik müracaatına soğuk baktıklarını açıkça belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Bu iki ülke, PKK ve YPG’ye açık bir halde dayanak vermektedir. Bunlar terör örgütüdür. Müttefik olacak bir ülkenin YPG/PKK’ya takviye vermemesi gerekiyor.” diyerek Türkiye’nin koşullarını açıkça sıralamıştı.

TÜRKİYE’YE GELİYORLAR

Bugün NATO’ya resmen iştirak başvurusu yapan iki ülkenin temsilcileri, yakın vakitte Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

İsveç Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO üyelik müracaatlarını görüşmek için Türkiye’ye gidecek.” denilirken net bir tarih verilmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.