İsrail’den Yunanistan’a dünyanın en uzun elektrik hattı döşeniyor

Yunanistan ve Güney Kıbrıs medyasında yer alan habere göre İsrail, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan arasında yapılması planlanan elektrik hattının Avrupa Birliği (AB) tarafından 657 milyon Euro ile destekleneceği duyuruldu. Projeyle AB Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson’un ilgilendiği açıklandı.

657 EURO MİLYONLUK PROJE

AB’nin 657 milyon Euroluk desteği, İsrail-Kıbrıs-Yunanistan elektrik hattının planlanan maliyetinin üçte birini karşılıyor. Kıbrıs Rum yönetimi, Euroasia Interconnector isimli, bin 200 kilometre uzunluğundaki hattın yapımında böylece bir adım daha atıldığını açıkladı.

İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi (Güney Kıbrıs) ve Yunanistan temsilcileri geçen Mart ayında Lefkoşa’da söz konusu hattın inşası ile ilgili bir mutabakata imza atmıştı. Hattın İsrail-Kıbrıs kısmının 310 kilometre, Kıbrıs-Girit bölümünün de 898 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor.

DÜNYANIN EN UZUN SUALTI ELEKTRİK HATTI OLACAK

Özellikle İsrail’in enerji tedariği açısından stratejik bir öneme sahip olduğu ifade edilen hattın yapımına AB’nin destek vereceği, mutabakat imzalanırken yetkililer tarafından dile getirilmiş ancak resmen onaylanmamıştı.

Elektrik hattının yapımı için geriye kalan 1,3 milyar Euro’luk bütçenin kamu kaynakları ile özel yatırımlar tarafından karşılanması tasarlanıyor.

Euroasia Interconnector hattının dünyanın en uzun su altı elektrik hatlarından biri olması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.