GlobalWafers, ABD’de 5 Milyar Dolarlık Çip Tesisi Kuruyor

Çip üretiminde dünyanın en büyük wafer (silikon disk plaka) tedarikçilerinden biri olan GlobalWafers, Teksas sınırları içinde bir fabrika kuracağını duyurdu. Yarı iletken üreticisi, Intel, Samsung ve TSMC‘ye hizmet vermek için ABD’de 5 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Teksas, Sherman’daki yeni fabrika, üretim hacimleri ayda 1,2 milyon 300 mm silikon plakaya ulaşacak şekilde birden fazla aşamada inşa edilecek. Şirket, yeni yonga üretim tesisinin ABD ve aynı zamanda dünyadaki en büyük tesislerden biri olacağını söyledi.

GlobalWafers, yeni fabrikayı bu yıl içinde inşa etmeye başlayacak ve ilk üretimin 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Şu anda şirketin Missouri’de bir yarı iletken üretim tesisi var, ancak önümüzdeki yıllarda yapılacak olan tesisten çok daha küçük.

ABD’de üretim yapan çok sayıda çip üreticisi (GlobalFoundries, Intel, Samsung Foundry, Texas Instruments ve TSMC), Tayvan ve Güney Kore merkezli tedarik zincirindeki çeşitli sorunlar nedeniyle Birleşik Devletler içinde genişleme yoluna gitti. Ancak yerel çip üretimini desteklemek için yeni fabrikalara sahip olmak yeterli değil ve tüm tedarik zincirinin yerelleştirilmesi gerekli.

Örneğin çoğu wafer substratı Asya’da üretilirken, Japonya yüksek saflıkta gazlar ve diğer malzemelerle endüstriye öncülük ediyor. Doğal olarak, bunları denizaşırı ülkelerden ABD’ye ithal etmek pahalı ve tedarik zincirini daha da karmaşık hale getiriyor.

Intel, GlobalFoundries, Samsung ve Texas Instruments ABD’de muazzam fabrikalar işletiyor. Bu şirketlerin zaten yerel tedarikçileri mevcut, ancak inşa ettikleri yeni fabrikalar daha fazla wafer alt tabakası ve daha fazla hammadde gerektiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.