Eski Bilgisayarlar İçin Hafif Windows 10 Sürümü: Tiny10

Daha öncesinde 2 GB RAM ile çalışan Windows 11 derlemesi Tiny11‘den bahsetmiştik. Geliştirici NTDEV, aynı zamanda Windows 10 işletim sistemi için de hafif sürümler hazırlıyor.

NTDEV şimdi Tiny10 sürüm 2303’ü kullanıma sundu. Hem Tiny 11 hem de Tiny10’un ardındaki isim olan NTDEV, x86 işlemci kullandığı sürece Tiny 10’un “eski bilgisayarlar için” ideal olduğunu söylüyor.

Archive.org’daki resmi Tiny10 sayfasında ve sosyal medya gönderilerinde 2303 sürümlü projenin Windows 10 LTSC 2021’i temel aldığı belirtilmiş. Geliştirici ayrıca bunun Tiny10’un son sürümü olacağını söylüyor. Yani muhtemelen ekip Tiny11’e, yani Windows 11’e daha fazla odaklanacak.

Tiny11’den Tiny10’a taşınan bazı özellikler de var. Yeni sürümde bileşen deposu aracılığıyla “işletim sistemini güncelleme ve basit şekilde yeni özellikler ekleme” işlevleri getirilmiş. Güvenlik tarafında tamamen işlevsel bir Windows Defender uygulaması mevcut. Ayrıca Tiny10’un son sürümünde Uzak Masaüstü ve Terminal Hizmetleri sunulmuş.

Windows 11 tabanlı Tiny 11’in 2 GB gibi düşük belleklerle çalıştığını, ayrıca sistemin yaklaşık 12 GB’lık disk alanı kapladığını yazmıştık. Tiny10’un RAM gereksinimleri hakkında herhangi bir referans yok. Ancak Windows 11 derlemesi 2 GB RAM ile çalışıyorsa, 64 bit Windows 10 daha rahat çalışmalı.

Bu Tiny10 sürümü yüklendiğinde 5 GB’tan biraz daha fazla disk alanı kaplıyor. Yani belleklerin yanı sıra düşük miktarda kapasiteye sahip sürücüler açısından da sorun yok.

Tiny10’u kurarsanız yine etkinleştirme gerekeceğini belirtelim. Ancak eski Windows 7 veya Windows 8 ürün anahtarlarıyla çalışıyor olmalı. Eğer mevcut sisteminizin bir ürün anahtarı varsa burada kullanabilirsiniz. Eğer yoksa uygun fiyata satılan anahtarlardan satın alabilirsiniz.

2006-2007 yıllarına kadar 1 GB’ın altında belleğe sahip sistemler yaygındı. Windows Vista’nın gelişiyle birlikte 1 GB kapasitenin üzerine çıkan sistemler kullanılmaya başladı.

Windows 10’un 32 bit sürümlerinde resmi olarak 1 GB RAM desteği mevcut. Bu nedenle kısıtlı belleğe sahip eski bilgisayarlarda iyi çalışmasını bekliyoruz.

Tiny10 2303 ISO dosyasını bu bağlantı üzerinden indirebilirsiniz. Tekrar hatırlatmak gerekirse, bu değiştirilmiş bir Windows sürümü. Eğer bu tür sürümlere güvenmiyorsanız kullanmamak sizin elinizde.

  • İşletim sistemini güncellemenize ve yeni özellikler eklemenize izin veren bileşen deposu.
  • Uzak Masaüstü desteği.
  • Windows Defender işletim sistemine dahil ve üçüncü taraf uygulamalar olmadan temel güvenlik sağlamakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir