Bloomberg: Seçim sonucuna yönelik belirsizlik yatırımcıyı kaçırıyor

Bloomberg, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler ve seçim sürecinin piyasalar üzerindeki olası etkilerine ilişkin haberinde, ülkede seçim sonuçlarına yönelik belirsizliğin hakim olduğunu, bu sebeple yatırımcıların Türk Lirası varlıklara ilişkin konum almaktan kaçındığını yazdı.

Bloomberg’e göre, ‘hedge fon’ olarak bilinen, riskten korunma konusunda uzman serbest yatırım fonu şirketleri dahi Türkiye ile ilişkili yatırım yapmaktan kaçınırken, Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelere yönelen yatırım fonları, bundan sonra hangi senaryonun devreye gireceğini kestirmenin zor olduğunu ifade etti.

‘MUHALEFET RAHAT KAZANIRSA TL DIŞINDA TÜM VARLIKLAR YÜKSELEBİLİR’

Bloomberg’in haberine göre, seçim sonuçlarının ne olacağından bağımsız olarak Türk Lirası’nın sonraki dönemde değer kaybetmesi bekleniyor. Buna göre, Merkez Bankası’nın özellikle son haftalarda Türk Lirası’nın düşmesine engel olmak için ‘arka kapı müdahalelerini’ devreye soktuğu ifade edildi.

Ancak, seçimlerden sonra sonucun ne olacağından bağımsız olarak devletin TL’ye desteğinin kalkacağı ve bu yüzden de TL’nin değer kaybedeceği tahmin ediliyor.

Londra merkezli yatırım şirketi Trium Capital’dan Peter Kisler de “Tamamen kontrol altında bir piyasa. Seçimlere kadar da böyle kalması beklenebilir. Ancak seçimlerden sonra çok büyük ihtimalle kim kazanırsa kazansın serbest kalacak” yorumunda bulundu.

Bloomberg’e konuşan Peter Kisler’e göre, ‘muhalefetin rahat bir şekilde kazanması takdirinde TL dışındaki bütün varlıkların yükselmesi’ beklenebilir.

‘TL’NİN DEĞER KAYBI YAKLAŞIYOR’

Londra merkezli yatırım şirketi Carrhae Capital’dan baş yatırım yetkilisi Ali Akay, “Türkiye’de Türk Lirası’nın yaklaşan devalüasyonundan başka bir yatırım fırsatı yok” yorumunda bulundu. Barclays PLC ve TD Securities, üçüncü çeyrekte Türk Lirası’nın yüzde 40 değer kaybıyla 27 dolara çıkması beklentisini dile getirirken vadeli sözleşmeler de yatırımcıların kim kazanırsa kazansın TL’nin değer kaybetmesini beklediğine işaret etti.

Londra’daki gelişmekte olan ülkeler yatırım yönetimi şirketi North of South Capital’dan Kamil Dimmich, “Risk şu ki, kur kontrolleri ya da ani bir devaülasyon ile karşılaşabilirsiniz. Şu an Türkiye’ye kur etrafındaki riskler dolayısıyla direkt girmiş değiliz” dedi.

Bloomberg’in haberinde, yabancıların da TL’den büyük ölçüde çıktığı belirtildi. Merkez Bankası’nın verilerine göre, bu ay yabancıların TL fonlarındaki sahipliğinin 1,2 milyar dolara düştüğü ifade edildi. Bu rakam 2013’te 72 milyar dolardı.

Helm Yatırım Ortaklığı’nın partnerlerinden Rejat Suri, ‘daha öngörülebilir politikaların yatırım atmosferini geliştirebileceğini ve yavaş da olsa yabancı yatırımın geri gelmesini sağlayabileceğini’ belirtti. Ancak, böyle bir gelişmenin ufukta görünmesine rağmen Suri, siyasi belirsizlikler ve TL’yi bekleyen riskler yüzünden Türkiye piyasasından uzak kaldıklarını aktardı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir