Bakanlık yüzde 342 TÜİK yüzde 152 diyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜİK’in verisini yalanlamış oldu. TÜİK, gübre fiyatlarında son bir yılda yüzde 152 arttığını açıklarken Tarım Bakanlığı, artışın yüzde 342 olduğunu bildirdi.

Çiftçiler, son bir yıldır artan gübre fiyatlarının altında ezilirken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gübre fiyatlarında son bir yılda yüzde 152 oranında artış olduğunu açıkladı. Lakin Tarım ve Orman Bakanlığı, gübredeki bir yıllık fiyat artışının yüzde 342 olduğunu bildirdi.

ÜRETİM SORUNU ARTAR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Son üç ayda bile gübre fiyatı katlandı. Gübrede fiyat artışı durdurulmazsa, tarımda üretim sorunu artacak. Bir an evvel gübre için tedbir alınmalı ve fiyat sübvanse edilmeli” dedi. Gürer, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı gübrede bir yıllık fiyat artışının yüzde 342 olduğunu bildirdi. TÜİK ise bu sayısı yüzde 152 olarak açıklamıştı. Bakanlık verisi dahi TÜİK’i katlamış durumda” dedi.

Son üç ayda DAP gübrenin tonunun 12 bin 750 TL’den 18 bin TL’ye çıktığını belirten Gürer, “DAP gübre taban gübresidir. Sonbaharda çiftçi yine ekim yapacağı süreçte taban gübreye gereksinim duyar. Gübrede bir oyun döndürülüyor, hangi gübre hangi vakitte tarımda gereksinim ise o gübre fiyatı artırılıyor. Üst gübre sürecinde üst gübre fiyatları tırmanıyor; taban gübre gereksinim olunca taban gübre fiyatları yükseliyor” diye konuştu.

Gıda açığı artar

Ömer Fethi Gürer, gübre fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle tarımda randıman kaybı yaşanacağını, besin açığının artacağını ve eser fiyat artışının da vatandaşa yansıyacağını söyledi. Gürer, “Bir an evvel gübre için tedbir alınmalı ve gübre fiyatları sübvanse edilerek çiftçi rahatlatılmalı. Bilhassa Orta Anadolu’da ve kıraç alanlarda topraklar gübresiz eser veremez noktaya gidiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.