Avrupa Kurulu Osman Kavala davasını inceleyecek: Türkiye-AB bağlantıları kritik virajda

İş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesinin akabinde gerçekleşecek temaslar, Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi tarafından başlatılan ihlal süreci açısından büyük kıymet taşıyor.

İngiliz parlamenter John Howell ve Letonyalı parlamenter Boris Cilevis, 18-20 Mayıs günlerinde İstanbul ve Ankara’da olacak.

TÜRKİYE-AB ALAKALARI KRİTİK VİRAJDA

BBC’nin haberine nazaran, AKPM’nin Türkiye’nin kontrol sürecini yürütmek için atadığı iki raportör, 25 Nisan’da sonuçlanan Seyahat Davası kapsamında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve öteki yedi sanığa 18’er yıl mahpus cezasının verilmesinin akabinde birinci sefer Türkiye’de temaslarda bulunacak.

AKPM tarafından araştırma ve bilgi toplama hedefli (fact-finding mission) kapsamında Türkiye’ye gönderilen raportörlerin, Adalet Bakanlığı temsilcileri, isimli merciler ve cezaevleri ile ilgili üniteler, baro ve avukatlar, sivil toplum temsilcileri ile bir ortaya gelmesi öngörülüyor. Bu incelemelere ait birinci müşahedelerini 24 Mayıs’ta ilgili kurula aktaracak olan gözlemciler, daha sonraki periyotta AKPM’ye raporlarını sunacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.