Atila Sertel: Eski TRT genel müdürü son 6 ayında binin üzerinde mutabakat yapmış

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT’deki imtihansız işe alma, takımlaşma ve yüksek maaş tezlerinin akabinde eski Genel Müdür İbrahim Eren devrinde yapılan alım ve mutabakatları gündeme getirdi.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Sertel’in sorusu üzerine Eren’in vazifeden alınmadan evvelki son 6 ayında 932’si haber paketi ve canlı yayın hizmeti, barter ve sponsorluk; 120’si program olmak üzere 1052 mutabakat yaptığını açıkladı.

ANKA’nın haberine nazaran, KİT Kurulu toplantısında TRT idaresine çok sayıda soru yönelttiğini, bilhassa dış üretimlere harcanan paralara ait sorulara karşılık alamadıklarını tabir eden Sertel, şunları söyledi:

“TRT idaresine muhalefet milletvekilleri olarak çok sayıda soru yönelttik. Ancak ne toplantıda kelamlı olarak ne de sonradan yazılı olarak sorularımızın yanıtlarını alamadık. Dış üretimlere 1,5 milyar liradan fazla para aktaran TRT, bu kadar büyük bir parayı hangi dizi ve programlara kısım başı ne kadar ödediği halinde açıklamaktan imtina ediyor. ‘Açıklarsak rekabet bahtımızı kaybederiz’ üzere mesnetsiz bir münasebet sunuyor. 18 televizyon kanalı bulunan TRT’de hangi siyasi partiye ve hangi siyasi öndere ne kadar mühlet ayrıldığını soruyoruz. ‘Biz herkese eşit davranıyoruz’ deyip sorumuzu geçiştiriyor. O toplantıda eski Genel Müdür İbrahim Eren periyoduna ait sorular da sormuştum. Ne hikmetse eksiğiyle bir arada o sorularımı yanıtlamışlar. Anlaşılan o ki eski Genel Müdür misyon müddeti dolmadan, giderayak binin üzerinde muahedeye imza atmış. Bu mutabakatların nakdî boyutunu da sormama karşın belirtmemişler lakin epey yüksek sayıda mukaveleye imza atmış. Üstelik 2021 yılında TRT tarafından sadece 5 ihale yapılmış. Yani binin üzerinde mutabakat yapılmış lakin sadece 5’i ihale metoduyla gerçekleştirilmiş. Yalnızca bu durum dahi TRT’nin parasının yandaşa aktarıldığının işaretidir.”

TRT’den gelen cevaplarda tanıtım, reklam ve konuk ağırlama masraflarına yapılan harcamaların da dikkat alımlı olduğunu lisana getiren Sertel, şöyle konuştu:

Tanıtım, reklam ve konuk ağırlama masrafları için yalnızca son üç yılda 200 milyon liraya yakın para harcandığını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TRT halkın parasını har vurup harman savurmaya devam ediyor. TRT’nin 2021 yılı geliri 5 milyar 557 milyon lira oldu. Bu paranın yüzde 80’i dışarıdan sağlanan yarar ve hizmetlere harcanıyor. Yani halktan alıyor iktidara yakın kurum ve kuruluşlara dağıtılıyor. İbrahim Eren’in son yılında tanıtım, reklam ve konuk ağırlama sarfiyatlarına harcanan para 199 milyon lira. 2019 yılında bu kalem ismi altında 34 milyon lira harcanmış, İbrahim Eren giderken 199 milyon lira harcamış, yüzde 194 artışla harcama yaparak gitmiş. Yağma Hasan’ın böreği üzere TRT’yi yiyorlar ancak bu nizam değişecek. Tüm harcamaların hesabı kuruş kuruş sorulacak” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.