ABD’de “para çekme” telaşı… 126 milyar dolar

Mart ayı içerisinde ABD’de peş peşe batan Silikon Vadisi Bankası, Signature Bank ve Silvergate Capital, dünyada bankacılık sektörünü derinden etkiledi. Özellikle Silikon Vadisi Bankası’nın batmasıyla birlikte Avrupa’da Credit Suisse’e sıçyaran “bankacılık krizi” Avrupa ülkelerinde alarm verdirtti.

Piyasaların alt üst olduğu ABD’de de söz konusu üç bankanın çökmesiyle birlikte insanlar paralarını mevcut bankalarından çekmeye başladı. Verilere göre ABD bankalarındaki mevduatlar 15-22 Mart tarihleri arasında 126 milyar dolar gibi rekor bir miktarda düştü.

2007 KRİZİNİN İKİ KATI

Küçük bankalardaki mevduatlar, 15 Mart haftasında 119 milyar dolar düşerek 5,46 trilyon dolara geriledi. Bu düşüş 16 Mart 2007’de yaşanan “para çekme” dalgasından yaklaşık iki kat daha fazla olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Fed’in haftalık verilerine göre, en büyük 25 ticari ABD bankası dışında küçük bankalardaki borçlanmalar 253 milyar dolar artarak 669,6 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Londra merkezli ekonomik araştırma şirketi Capital Economics, konu ile ilgili “Küçük bankaların hafta sonunda ellerinde 97 milyar dolar nakit vardı” dedi.

Genel olarak ABD banka mevduatları, 2020’de ve 2021’in başlarında pandemik yardımın ardından keskin bir şekilde yükseldikten sonra düşüşe geçiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir