2022’de sektöre hakim olacak 8 teknoloji trendi

1. Otomasyon
Robotik süreç otomasyonu, doğal dil işleme ve akıllı belge işleme gibi teknolojiler, kural tabanlı süreçleri otomatikleştirerek kuruluşların kaynaklarını stratejik işlerde etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olacak. Akıllı Robotik Otomasyon’un da sıçramalarla büyüyeceğini iletiyorlar. Büyük, karmaşık ve pahalı robotları karşılayamayan küçük üreticiler, imalat endüstrisinde yeni nesil işbirlikçi robotlar (veya “cobotlar”) ile daha etkin bir şekilde rekabet edecekler. Cobot’lar, paylaşılan bir çalışma ortamında insanlarla etkileşim kurmak için tasarlanmış en yeni robot türü olarak tanımlanıyor.

2. Tahmine dayalı analitik
Forbes Teknoloji Konseyi, veri analitiği, veri gölü konsolidasyonu ve tahmine dayalı analizin tüm bilişim sektörü için önemli olacağını öngörüyor. Tahmine dayalı analitikteki ilerlemeler, siber güvenliği büyük ölçüde yönlendirecek. Tahmine dayalı analitik, teknoloji dünyasında en hızlı büyüyen alanlardan biridir. 2020 yılında 7,2 milyar ABD doları değerinde olan pazar payının, 2025 yılına kadar 21,5 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

3. Yazılım kalite standartlarına odaklanma
Kalite, insanların kullandıkları tüm mal ve gereçlerle günlük yaşamlarına yerleştirilmiş yazılımlarla ilgili temel bir endişe alanı olacak. 2022, yazılım testinde daha sofistike ve yeni trendler görecek. Kalite yönetim uzmanlarının, yazılımın kalitesini artırmak için yapay zekaya ve makine öğrenimine güvenecekleri bir döneme giriyoruz denebilir.

4. Akıllı şehir teknolojileri
Daha iyi ve sürdürülebilir bir vatandaş deneyimi için entegre hizmetler sunan akıllı şehirler dünya çapında daha yaygın hale geliyor. Akıllı şehir, şehirde yaşayan ve çalışan insanlar için günlük hayatı daha kolay ve daha iyi hale getirmek için veri ve teknolojiye güvenen sistemleri tanımlamak için kullanılıyor. BM’nin 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %68’inin kentsel alanlarda yaşayacağını öngörmesiyle birlikte, dünya çapındaki hükümetler trafik yönetimi, enerji verimliliği ve güvenliği teknoloji ile ele almak için akıllı şehirler yaratmaya odaklanıyor.

5. Web 3.0
Web 3.0, kullanıcılara yardımcı olmak için yapay zeka kullanarak güçlü internet aynasını insan benzeri zekaya yakın hale getirecek web evriminin bir sonraki aşamasıdır. Web 3.0 şu anda Amazon, Apple ve Google gibi şirketler tarafından kullanılıyor. Merkezi olmayan veri mimarisi, uç bilgi işlem ve 5G’nin yükselişi, bir sonraki endüstriyel devrimle sonuçlanan daha birçok kuruluş tarafından Web3.0’ın benimsenmesini hızlandıracak.

6. Uzaktan çalışma teknolojileri (teleworking)
Uzaktan çalışma 2022’de artmaya devam edecek ve yazılım alanında da ilerlemeler getirecek. Dünya çapındaki şirketlerin, iş güçlerinin üretkenliğini artırabilmesi için hibrit ekip yönetimi ve işbirliği biçimlerini desteklemesi gerekecek. Bu yeni normal, 2022’de çevrimiçi toplantı ve görüntülü satış görüşmeleri yapma eğilimi devam ederken bunu mümkün kılan teknolojiler de daha çok genişleyecek.


7. NFT
2022’de şirketlerin bir ücret karşılığında NFT yarattığı günlere tanık olacağız. Sanat ve eğlence alanında NFT’lerin benimsenmesi 2021’de katlanarak artıyor ve bu nedenle tokenleştirme sürecini ve gereksinimlerini anlayan kuruluşların uzmanlığını gerektiriyor. Ayrıca, 2022’de merkezi olmayan alanda daha fazla tokenleştirme pazarının ortaya çıktığını da göreceğiz.

8. Pil/batarya teknolojisi
Daha uzun kullanımlı batarya çalışmaları için 2022 kritik bir yıl olacak. Bu seneye kadar arabalar, scooterlar, telefonlar vb. gibi mevcut elektrikle çalışan cihazların verimliliğinin atrrığı kanıtlandı. Ek olarak, uçaklar da dahil olmak üzere elektrikle çalışan daha fazla şey yapıyoruz. Daha temiz bir dünya için 2022’de bu alandaki çalışmaların arttığını göreceğiz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.